computer_science_unplugged

W ramach zajęć komputerowych uczniowie Szkoły Podstawowej Skrzydła poznają zagadnienia z zakresu informatyki. Nie zawsze jednak używają w tym celu komputerów.

Chłopcy podczas niektórych lekcji realizują założenia międzynarodowego programu Computer Science Unplugged, czyli nauki informatyki bez komputera. Lekcje tego typu stanowią urozmaicenie zajęć komputerowych.

W ich trakcie chłopcy uczą się logiki, twórczego myślenia, a przede wszystkim innego spojrzenia na cyfrowy świat. Poznają takie pojęcia jak: kompresja, sortowanie i szyfrowanie danych, liczby binarne, algorytm, program i wiele innych…

Inspirację do prowadzenia zajęć bez komputerów, nauczyciel czerpie z dwóch głównych źródeł:

1. Computer Science Unplugged – zagadnienia ogólne
  2. Code.org – zagadnienia dotyczące programowania

Zajęcia te charakteryzuje duża ilość ruchu, bądź wykorzystywanie przyborów szkolnych, gier, zabaw i łamigłówek. Materiały do nauki są bezpłatne i udostępnione na licencji Creative Commons, co oznacza, że można je łatwo kopiować i dostosowywać. Ponadto do każdej lekcji udostępniony został krótki film instruktażowy w języku angielskim.

Przykładowe nagranie (0:48 min):

[gdlr_video url=”https://www.youtube.com/watch?v=VGi2bnRFqzM” ]
Poniżej znajduje się album zawierający zdjęcia wykonane w czasie lekcji pod tytułem „Move It, Move It”, która odbywała się w zeszłym tygodniu na boisku szkolnym.

Uczniowie klasy drugiej na zmianę wcielali się w rolę kontrolera i robota, który wykonywał jego polecenia. Chłopcy porozumiewali się tylko za pomocą gestów, tworząc w ten sposób algorytm zrozumiały dla „maszyny”.