up poznańWe wtorek 26 kwietnia klasa VI wybrała się na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W trakcie całodniowej wycieczki chłopcy wzięli udział w trzech warsztatach zorganizowanych w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

• Tajniki pracy leśnika

Pierwsze warsztaty odbywały się w Ogrodzie Dendrologicznym, w którym chłopcy dowiedzieli się jak można ustalić wiek drzewa, jak mierzyć jego wysokość i inne cechy za pomocą specjalistycznych przyrządów.

• Generatory pomysłów – wybrane metody twórczego rozwiązywania problemów

Drugie zajęcia odbywały się w głównym budynku Uniwersytetu Przyrodniczego, czyli Collegium Maximum. Warsztaty przybliżyły uczniom technikę burzy mózgów. Chłopcy pracowali w dwóch 6-osobowych grupach poznając różne metody wspólnego rozwiązywania problemów.

• Jak sprytnie wyznaczyć gęstość drewna?

Na koniec grupa udała się do laboratorium Wydziału Technologii Drewna, gdzie uczniowie poznali metody oznaczania gęstości różnych substancji – w tym drewna – niewymagające stosowania specjalistycznego sprzętu. Dowiedzieli się, dlaczego ten parametr jest ważny, na co wpływa i od czego zależy.

pfnis

Chłopcy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci, doświadczali, zdobywali nową wiedzę i mogli wykorzystać ją w praktyce. Wrócili do szkoły zmęczeni, ale i zadowoleni. Niektórzy z nich zadeklarowali nawet chęć rozwoju w kierunku przyrodniczym.

I chyba o to właśnie chodziło…