logoW sobotę 19 marca 2016 roku Uczniowski Klub Sportowy Żagle zorganizował w Józefowie koło Warszawy turniej piłki halowej dla rocznika 2007 (U9), na który została zaproszona Szkoła Podstawowa Skrzydła. Motywem przewodnim turnieju było hasło Fair Play (gra w duchu sportowej rywalizacji, zgodnie z zasadami czystej gry).

Oprócz rywalizacji na boisku organizatorzy przygotowali dla zawodników wiele atrakcji, m. in. wykład o Fair Play poprowadzony przez przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego, grę edukacyjną

na ten temat, konkursy z techniki i sprawności ogólnej oraz loterię fantową.

W odpowiedzi na propozycję Szkoły Stowarzyszenia Sternik – Żagle, do Warszawy udała się „Skrzydłowa” kadra w skład, której weszli:

Trener
Paweł Szymański
Asystent trenera
Piotr Ławniczak
Numer Zawodnik
1. Teofil Stefko
2. Bartosz Wasilewicz
3. Piotr Kwiczor
4. Michał Zdrojewski
5. Mikołaj Napieraj
6. Jędrzej Staniewski

Ze względu na chorobę na turniej nie dotarło trzech zawodników: Piotr Korbacz, Jakub Tomczak oraz Wojciech Mirkowski.

Do rywalizacji w Turnieju Św. Józefa w Józefowie koło Warszawy przystąpiło łącznie 10 drużyn:

Numer Nazwa drużyny
1. UKS ŻAGLE II
2. UKS ŻAGLE III
3. POLONIA WARSZAWA
4. UKS FREGATA GDAŃSK
5. UKS WIERCHY KRAKÓW
6. URSUS WARSZAWA
7. UKS KUŹNICA KATOWICE
8. UKS SKRZYDŁA POZNAŃ
9. UKS ŻAGLE I
10. UKS ISKRY WROCŁAW

Zawody miały charakter ogólnopolski i rozgrywane były w dwóch fazach, w których drużyny podzielono na dwie grupy. W rundzie pierwszej chłopcy grali na zasadzie „każdy z każdym”.

Natomiast system awansu do II fazy wyglądał następująco: 2 najlepsze drużyny z obu grup oraz zespół z 3 miejsca z lepszym bilansem punktowym tworzyły grupę finałową LIGA MISTRZÓW, w której rywalizowały o I lokatę. Drużyny z miejsca 4 i 5 oraz zespół z 3 miejsca ze słabszym bilansem punktowym dostały się do grupy finałowej o nazwie LIGA EUROPY, w której również walczyły o miejsca na podium.

Mecz z Ursusem Warszawa

W trakcie meczu…

Pierwszy mecz UKS Skrzydła rozgrywał o 10:22 przeciwko UKS Kuźnica Katowice. Żeby na niego zdążyć, większość zawodników zmuszona była wyjechać z Poznania już ok. godz. 6.00 (niektórzy dotarli do stolicy w piątek). Jak na prawdziwych mężczyzn przystało nikt nie narzekał na poranną pobudkę, a w trakcie trwania zawodów nie zabrakło sił, pomimo krótkiej nocy. Chłopcy w pięknych, czerwonych strojach podejmowali bohatersko walkę z innymi drużynami.

Podczas I fazy rozegrane zostały 4 mecze, w których piłkarze UKS Skrzydła zdobyli 4 punkty (1 zwycięstwo oraz 1 remis) i strzelili 5 bramek (Piotr Kwiczor oraz Teofil Stefko). Rozgrywki II fazy prowadzone był już w obrębie LIGI EUROPY, w której przeciwnikami drużyny z Poznania byli uczniowie z innych szkół Stowarzyszenia Sternik, którzy przyjechali z Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska. Każdy mecz trwał 11 minut bez przerw. Zespoły grały w składach 5 osobowych (4+1).

W II fazie UKS Skrzydła zajął imponujące II miejsce w LIDZE EUROPY, zdobywając 7 punktów (2 zwycięstwa, 1 remis) i strzelając 7 bramek (Teofil Stefko oraz Piotr Kwiczor). Dostępu do bramki w czasie rozgrywek niestrudzenie bronił Mikołaj Napieraj z małym wyjątkiem, gdyż w pierwszym meczu jego miejsce zajął Michał Zdrojewski. Do najlepszego zespołu, czyli UKS Fregata Gdańsk,

brakowało Poznaniakom tylko jednego punktu.

Dumni ze zdobycia II miejsca w Lidze Europy

Dumni ze zdobycia II miejsca w Lidze Europy

Uczniowie Szkoły Skrzydła wraz z rodzicami i trenerem, dojechali do domów późno wieczorem, ale za to szczęśliwi, z medalami na szyi i dzierżąc w dłoni srebrny puchar. Bardzo dziękujemy uczniom klasy III oraz II za włożony trud, przelany pot, a przede wszystkim za podjętą walką. Dziękujemy również rodzicom za wytrwały doping oraz za okazaną pomoc w organizacji wyjazdu.