Zajecia-dzieci-zywa-planeta-550x131

Wtorek 14 czerwca w Szkole Podstawowej Skrzydła przebiegał pod znakiem prehistorii i dinozaurów. Wszystkie klasy po kolei uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez pana Pawła Wolniewicza, doktora nauk, paleontologa, twórcę i redaktora serwisu Żywa Planeta, poświęconego naukom o Ziemi.

Tego typu zajęcia uczą samodzielnego zdobywania wiedzy oraz kształcą kompetencje naukowo-techniczne, odwołując się do zagadnień uwielbianych przez dzieci: dinozaurów i skamieniałości. Jest to okazja, by dotknąć i na własną rękę zbadać eksponaty oglądane zazwyczaj przez muzealną szybę.

Chłopcy w trakcie zajęć poznawali zwierzęta i rośliny, które żyły i rosły w czasach dinozaurów, w tym amonity, belemnity, jeżowce, ryby, gady, a także drzewa szpilkowe. Badali ich skamieniałości, próbując powiązać je z obejrzanymi wcześniej rekonstrukcjami. Wykorzystywali lupy w celu rozpoznania okazów i przypisania do odpowiednich grup, a także odnajdywali zwierzęta na plakacie przedstawiającym morze jurajskie. Prowadzący kładł szczególny nacisk na prezentację skamieniałości, które dzieci mogą same odnaleźć w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Warsztaty zorganizowane przez Żywą Planetę wzbudziły wśród uczniów zainteresowanie przyrodą i zachęciły do prowadzenia naukowych eksperymentów. Podczas zajęć prowadzący zwracał uwagę na to, jak niecodzienne znaleziska znajdują się w zasięgu ich ręki: na spacerze w lesie lub na wycieczce poza miasto.

Chłopcy jeszcze tego samego dnia, podczas rekreacji, przeszukiwali teren wokół szkoły w poszukiwaniu skamieniałości.